Współczesne trendy architektoniczne znacznie odbiegają od tego, co było prezentowane jeszcze kilkanaście lat temu. W dniu dzisiejszym liczy się przede wszystkim lekkość formy oraz niczym nieskrępowany dostęp do światła dziennego. W tej sytuacji nie dziwi fakt, że we współczesnej architekturze, wiodącym materiałem jest szkło.
Dostosowanie szkła do potrzeb budowlanych sprawiło, że style architektoniczne uległy znaczącej przemianie. Szklane schody, szklane podłogi, świetliki i ściany szklane – to, co jeszcze niedawno mogło być uznane za przejaw nadmiernej ekstrawagancji, dziś jest nieodłącznym elementem wielu polskich domów.
ŚCIANY SZKLANE W BUDOWNICTWIE
Szklane ściany są nieodłącznym elementem lekkiego i nieco minimalistycznego stylu. Ze szkła można wznosić nie tylko ścianki działowe, ale także ściany osłonowe.
Współczesne budownictwo przewiduje duże przestrzenie z ograniczoną do minimum liczbą ścian działowych. W pewnych sytuacjach, podział wnętrza na strefy jest jednak konieczny. W takiej sytuacji szkło jest idealnym materiałem, z którego pomocą wzniesiemy funkcjonalne i piękne ściany działowe.
Ściany szklane – Republikaszkla.pl są powszechnie kojarzone z luksferami. Do niedawna był to wiodący materiał, jednak postęp nie ominął także tej dziedziny. Obecnie ściany szklane wznosi się z pojedynczej (lub z kilku mniejszych) tafli. Efekt, jaki można w ten sposób uzyskać, jest piorunujący. Ściany mogą być całkowicie przezroczyste, co stwarza efekt rozgraniczenia przestrzeni bez wizualnego ograniczania powierzchni. Można także zastosować szkło matowe, barwione lub dekorowane. Możliwości jest nieskończenie wiele a ostateczny efekt zależy wyłącznie od granic naszej wyobraźni.
SCHODY ZE SZKŁA
Doskonałym uzupełnieniem ścian szklanych są schody wykonane z tego samego materiału. Montowane na stalowych ramach nośnych i uzupełnione o szklane balustrady potęgują efekt minimalistycznego wnętrza.
W tym przypadku niezwykle istotny jest właściwy dobór grubości tafli. Parametr ten jest określany na podstawie przewidywanego obciążenia elementów. Minimalna grubość stopnia, składającego się z kilku warstw szkła, wynosi 30 mm. Do klejenia tafli używa się specjalnej żywicy. Niezwykle istotne jest, aby ostatnia warstwa została pokryta powłoką o podwyższonym tarciu, co pozwoli na uzyskanie efektu powierzchni antypoślizgowej.
Ściany szklane w połączeniu ze szklanymi schodami to gwarancja niepowtarzalnego efektu. Tak zaprojektowane wnętrze zyskuje lekkość i otwartość. Ważnym czynnikiem jest tu także ogólna dostępność światła słonecznego.